4 wskazówki dotyczące konserwacji profilaktycznej taśm transportujących

4 wskazówki dotyczące konserwacji profilaktycznej taśm transportujących

We wszystkich branżach istotna jest konserwacja profilaktyczna, która zmniejsza ryzyko awarii. Dotyczy to również taśm transportujących. Regularnie zachęcam klientów do częstego kontrolowania taśm w celu uniknięcia problemów związanych z produkcją i niepotrzebnego uszkodzenia sprzętu.

Oto kilka wskazówek dotyczących konserwacji profilaktycznej taśm transportujących, które można zastosować samodzielnie!

Konserwacja profilaktyczna

Konserwacja profilaktyczna obejmuje szczegółową kontrolę maszyny w celu sprawdzenia części pod kątem nieprawidłowego działania lub zużycia. Reakcja na wczesnym etapie daje szansę na rozwiązanie problemów przed ich powstaniem. Można z łatwością wprowadzić korekty i podjąć środki w celu zapobiegnięcia problemom w przyszłości. Umożliwia to zwiększenie niezawodności i optymalizację czasu eksploatacji taśmy transportującej.

Potencjalne problemy, na które należy zwrócić uwagę, to krzywe prowadzenie taśm, zablokowane rolki, uszkodzone łożyska, zniszczona tkanina oraz częste przycinanie lub poślizg taśmy. Żadna z tych sytuacji nie musi oznaczać, że taśma jest uszkodzona. Mimo że w przypadku awarii maszyny często obwiniana jest taśma, możliwe, że przyczyną problemu są łożyska lub inne elementy przenośnika. Jeśli taśma jest w dobrym stanie, ale problem występuje nadal, należy dokładnie sprawdzić poszczególne części maszyny.

Przegląd maszyny

Nie sposób przecenić wartości regularnych oględzin. Prosta kontrola widocznych powierzchni i części może oszczędzić firmie czasu, pieniędzy i pracy.

Podczas kontroli taśmy pod kątem uszkodzeń należy odpowiedzieć na następujące cztery pytania.

Czy taśma transportująca jest kompletna?

Zacznij od kontroli taśmy. Czy istnieją widoczne uszkodzenia? Czy połączenia taśmy są w dobrym stanie? Jak wyglądają koła pasowe, rolki, trzpienie, profile i prowadnica ślizgowa? Czy łożyska i rolki są kompletne? Zużyte łożysko może być np. przyczyną zsuwania się taśmy na jedną stronę. Poświęć czas na regulację i naprawę najmniejszych szczegółów maszyny.

Czy taśma transportująca jest wyśrodkowana na przenośniku?

W celu zapewnienia optymalnego transportowania produktów taśma transportująca powinna być wyśrodkowana. Upewnij się, że znajduje się dokładnie między rolkami. Należy również upewnić się, że koła pasowe, kółka i rolki są zainstalowane i wyrównane. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że taśma może zacząć zsuwać się na jedną stronę.

Czy taśma transportująca umożliwia prawidłowy transport produktów?

Czy taśma transportująca działa prawidłowo podczas pracy? Taśma może działać prawidłowo, gdy jest pusta, ale może zacząć zsuwać się pod obciążeniem. Jeśli taśma ślizga się lub ociera w określonym miejscu, tarcie może generować ciepło, a w najgorszym wypadku materiał taśmy może zacząć się topić. Przeprowadź regulację taśmy przed i po umieszczeniu na niej produktów.

Czy taśma transportująca jest czysta?

W przypadku niektórych taśm higiena jest bardziej istotna, np. tych służących do transportu żywności. Z tego względu należy czyścić zarówno taśmę, jak i części, które regularnie się z nią stykają. Nierówne powierzchnie, rozdarcia lub pęknięcia to miejsca, w których mogą rozwijać się bakterie. Zabrudzenia i substancje, które dostają się do taśmy, mogą prowadzić do zanieczyszczenia produktów. Dlatego należy zawsze dokładnie kontrolować i czyścić taśmę.

Częstotliwość kontroli

Wymagana częstotliwość kontroli przenośnika zależy od wielu czynników: rodzaju aplikacji, środowiska, w którym działa taśma, wielkości obciążenia oraz tego, jak często używana jest taśma. Istnieje wiele aplikacji, taśm i dostawców. Niektóre taśmy działają w bardziej wymagających środowiskach o skrajnych temperaturach otoczenia, na przykład w piecach. Inne taśmy przenoszą bardzo ciężkie produkty lub produkty zawierające toksyczne środki chemiczne. Niektóre muszą być odporne na działanie silnych detergentów. Każdy z tych czynników decyduje o kluczowych elementach kontroli.

Służymy pomocą

Potrzebujesz pomocy związanej z kontrolą jednostki funkcjonalnej? Jesteśmy specjalistami w dziedzinie obsługi technicznej. Nasi pracownicy z przyjemnością odwiedzą Państwa obiekt, aby pomóc w ocenie, kontroli i obsłudze maszyny na każdym poziomie. Sporządzimy raport i wskażemy elementy, na które należy zwrócić uwagę oraz zaproponujemy konkretne rozwiązania.

W przypadku dodatkowych pytań dotyczących przenośników lub taśm transportujących pracownicy naszego działu obsługi klienta chętnie na nie odpowiedzą. Skontaktuj się z nami.

 

1 czerwca 2017  |  Dodane przez

Jörgen Nordlund pracuje w firmie Habasit od 2001 roku. Pracuje jako Key Account Manager w południowej Szwecji i posiada szeroką wiedzę techniczną. Angażuje się w wiele różnorodnych projektów we współpracy z naszymi klientami, twierdząc przy tym, że nie ma problemów, na które nie da się znaleźć rozwiązania! Jörgen biegle mówi po szwedzku i po angielsku.