6 wskazówek dotyczących samodzielnego łączenia taśm transportujących

6 wskazówek dotyczących samodzielnego łączenia taśm transportujących

Łączenie taśm transportujących to trudne zadanie. Podczas jego samodzielnego wykonywania możesz nie wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, aby uzyskać optymalny rezultat. Poniżej przedstawiamy listę, która zawiera cenne wskazówki.

1. Przeczytaj uważnie instrukcję obsługi i skontroluj sprzęt.

Każdy system łączenia jest dostarczany z instrukcją obsługi. Należy dokładnie zapoznać się z instrukcją przed użyciem systemu łączenia, aby uzyskać wiedzę na temat sposobu jego obsługi. Należy również sprawdzić sprzęt i upewnić się, że jest kompletny i pozbawiony uszkodzeń.

2. Temperatura i wybór kleju są ważniejsze niż myślisz

Należy upewnić się, że system łączenia ma odpowiednią temperaturę do łączenia. W przypadku zbyt niskiej temperatury końce mogą się rozkleić. Podczas klejenia styku należy upewnić się, że używany jest klej odpowiedniego typu, oraz sprawdzić datę ważności. Należy upewnić się, że klej jest nakładany w prawidłowy sposób i nie zalega na powierzchniach, które powinny pozostać suche i czyste.

3. Łączenie to trudne zadanie

Łączenie taśm transportujących to praca ręczna wymagająca precyzji. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność na każdym etapie procesu łączenia. Ważne jest, aby odcinki taśmy były ułożone prosto. Krzywe ułożenie odcinków spowoduje niestabilne działanie taśmy, co w najgorszym wypadku może doprowadzić do zablokowania produktu i awarii.

4. Czy skontrolowano przenośnik?

Należy pamiętać, aby zawsze skontrolować przenośnik przed naprężeniem pasa. Należy sprawdzić kalibrację kół pasowych, rolek, trzpieni, profili i prowadnic ślizgowych, aby upewnić się, że wszystkie części są kompletne i czyste.

5. Zapewnij odpowiednie naprężenie

Taśmę należy naprężyć, upewniając się, że naprężenie jest prawidłowe. Zbyt słabe naprężenie będzie mieć wpływ na prowadzenie, ponieważ zmniejszeniu ulega tarcie, co powoduje wzrost ryzyka poślizgu produktów. Jeśli naprężenie jest zbyt wysokie, łożyska mogą ulec uszkodzeniu, trzpienie mogą się wygiąć, a taśma może „zjechać z trasy”.

6. Mały śrubokręt może spowodować duży problem

Kończąc pracę, należy upewnić się, że nie ma luźno pozostawionych części wokół taśmy transportującej. Należy spakować narzędzia do systemu łączenia wraz z instrukcją obsługi i przeliczyć narzędzia. Zapomniany śrubokręt może spowodować katastrofę, jeśli utknie pod taśmą!

Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się przydatne i będą mogły zostać użyte jako lista kontrolna.

W przypadku wątpliwości dotyczących np. temperatury lub wyboru kleju, skontaktuj się z nami, aby uzyskać pomoc. Z przyjemnością pomożemy również w planowaniu tymczasowego zatrzymania produkcji i wymiany starych taśm na nowe. Niezależnie od pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami.

 

1 czerwca 2017  |  Dodane przez

Sten-Göran Friberg pracuje jako Key Account Manager w północnej i wschodniej Szwecji. Pracuje w firmie Habasit od ponad 35 lat i posiada ogromne doświadczenie w dziedzinie pasów napędowych i produkcji taśm tkaninowych. Biegle mówi po szwedzku i po angielsku.