Czym jest efekt cięciwy lub efekt wielokąta?

Czym jest efekt cięciwy lub efekt wielokąta?

Często otrzymujemy pytania dotyczące efektu cięciwy, zwanego również efektem wielokąta.

Dzisiaj postaramy się wyjaśnić znaczenie tego terminu i zasugerować kilka sposobów na zmniejszenie tego efektu. Jak sama nazwa wskazuje, wielokąt oznacza wiele kątów. Ogniwa modułowe i łańcuchowe poruszające się po promieniu koła zębatego sprawiają, że prędkość liniowa taśmy zmienia się. Przetyczka przemieszcza się wzdłuż otworu stanowiącego średnicę rolki koła zębatego, a moduł porusza się po mniejszym promieniu cięciwy, co prowadzi do przeskoków. Efekt ten jest typowy dla wszystkich systemów taśm modularnych. Zmiany prędkości zależą od liczby zębów koła.

W przypadku kół zębatych o mniejszej liczbie zębów zmiana prędkości jest znaczna (w przypadku 5 zębów do ponad 14%). Dlatego zalecamy użycie kół zębatych z minimum 12 zębami w celu ograniczenia efektu wielokąta. Jak widać na wykresie, jest on minimalizowany przez większą liczba zębów. Co ciekawe, efekt wielokąta powodują nie tylko koła zębate. Ten sam efekt można zaobserwować w przypadku wszystkich rolek nienapędzanych, przenoszących lub nośnych. Aby go zminimalizować należy wybrać średnicę rolki w oparciu o wartość nominalną podziałki koła zębatego z 12 zębami odpowiedniego do danej taśmy.

Sugerujemy konstrukcję przenośnika uwzględniającą największą możliwą średnicę. Należy także pamiętać, że odległość pomiędzy środkami rolek nie może być wielokrotnością podziałki taśmy.

Pobierz „Przewodnik technologiczny HabasitLINK®”, aby uzyskać więcej informacji na temat taśm modularnych.

W razie dodatkowych pytań dotyczących efektu wielokąta, skontaktuj się z nami!

1 czerwca 2017  |  Dodane przez

Marco Hollander dołączył do zespołu Habasit w Holandii we wrześniu 2000 roku jako Technical Manager. Specjalizuje się w dziedzinie taśm modularnych, łańcuchów i profili w przemyśle spożywczym i transporcie materiałów. Dobrze zna również ogólne zastosowania transportowe oraz systemy przenośników spiralnych. Marco zawsze chętnie odpowiada na pytania klientów i przedstawicieli handlowych dotyczące kwestii technicznych. Posługuje się językiem holenderskim, angielskim i niemieckim. W swojej pracy lubi wyzwania i różnorodność.