Przeglądy prewencyjne zmniejszają ryzyko awarii. Dotyczy to również taśm transportujących, dlatego zachęcam naszych klientów do przeprowadzania regularnych kontroli taśm w celu uniknięcia problemów na linii produkcyjnej.
Dzięki poniższym wskazówkom podstawowe działania możesz przeprowadzić samodzielnie!
Na co zwrócić uwagę
Konserwacja profilaktyczna obejmuje szczegółową kontrolę maszyny w celu sprawdzenia jej części pod kątem nieprawidłowego działania lub zużycia. Reakcja na wczesnym etapie pomaga zapobiec wystąpieniu poważnych problemów, przyczyniając się tym samym do wydłużenia żywotności taśmy transportującej.
Potencjalne zagrożenia, którym trzeba przyjrzeć się dokładniej, to przesuwanie się taśmy w bok lub jej zacinanie się, zablokowanie rolki, awaria łożyska oraz widoczne uszkodzenia. Wymienione objawy nie muszą oznaczać, że taśma uległa zniszczeniu, mimo że to właśnie taśmę najczęściej podejrzewa się o spowodowanie awarii maszyny. Jeśli jej stan nie budzi podejrzeń, ale problem występuje nadal, należy dokładnie sprawdzić poszczególne elementy przenośnika.
Przegląd maszyn
Nie sposób przecenić wartości regularnych przeglądów. Prosta kontrola widocznych powierzchni i części może oszczędzić firmie czasu, pieniędzy i pracy.
Weryfikując stan taśmy należy odpowiedzieć na cztery kluczowe pytania.
Czy z taśmą jest wszystko w porządku?
Podczas przeglądu sprawdź, czy istnieją widoczne uszkodzenia. Czy złączki są w dobrym stanie? Jak wyglądają koła pasowe, rolki, trzpienie, profile i prowadnica ślizgowa? Czy łożyska i rolki są kompletne? Zużyte łożysko może być np. przyczyną przesuwania się taśmy w bok. Warto poświęcić czas na regulację i naprawę najmniejszych elementów maszyny.
Czy taśma transportująca jest wyśrodkowana?
W celu zapewnienia optymalnego transportu produktów taśma powinna być wyśrodkowana. Upewnij się, że jest precyzyjnie założona. Sprawdź, czy koła pasowe, kółka i rolki są prawidłowo zamontowane i skalibrowane. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że taśma zacznie przesuwać się na jedną stronę.
Jak wygląda transport produktów?
Może się zdarzyć, że działanie pustej taśmy nie budzi zastrzeżeń, ale transport z obciążeniem nie przebiega płynnie. Jeśli taśma ślizga się lub ociera w danym miejscu, tarcie może generować ciepło, a w najgorszym wypadku jej materiał może zacząć się topić. Aby temu zapobiec, przeprowadź regulację taśmy przed i po umieszczeniu na niej produktów.
Czy taśma transportująca jest czysta?
W przypadku niektórych taśm, np. tych używanych w przemyśle spożywczym, higiena jest bardzo istotna. Z tego względu należy czyścić zarówno taśmę, jak i elementy, które regularnie się z nią stykają. Niejednolita struktura powierzchni, przetarcia lub pęknięcia to miejsca, w których mogą rozwijać się bakterie. Zabrudzenia i substancje, które dostają się do taśmy, mogą prowadzić do zanieczyszczenia produktów, dlatego zawsze dokładnie ją czyść.
Częstotliwość przeglądów
Dokonywanie przeglądów zależy od wielu czynników: rodzaju aplikacji, warunków roboczych, wielkości obciążenia oraz tego, jak często używana jest taśma. Niektóre taśmy działają w bardziej wymagających środowiskach o skrajnych temperaturach, na przykład w piecach. Inne przenoszą bardzo ciężkie ładunki lub produkty zawierające toksyczne środki chemiczne, a jeszcze inne muszą być odporne na działanie silnych detergentów. Każdy z tych czynników decyduje o kluczowych punktach kontroli.
Służymy pomocą
Potrzebujesz pomocy związanej z przeglądem przenośnika? Dobrze trafiłeś – Habasit to specjaliści w dziedzinie obsługi technicznej. Nasi pracownicy z przyjemnością pomogą w ocenie, kontroli i obsłudze serwisowej. Sporządzimy raport wskazujący elementy, na które należy zwrócić uwagę oraz zaproponujemy konkretne rozwiązania.
W przypadku dodatkowych pytań dotyczących przenośników lub taśm transportujących pracownicy naszego działu obsługi klienta chętnie na nie odpowiedzą. Skontaktuj się z nami.