Taśmy transportujące – od włókna do tkaniny

Taśmy transportujące – od włókna do tkaniny

W dzisiejszym wpisie omówię proces produkcyjny taśm transportujących, koncentrując się w szczególności na wykorzystywanych w nich tkaninach.

Różnorodność tkanin używanych do produkcji taśm transportujących

Właściwości taśmy transportującej w dużej mierze zależą od użytego materiału tekstylnego. Większość materiałów tekstylnych zawiera włókna, które mogą być skręcane w celu uzyskania przędzy.

Tkaninę, którą tworzy prostopadle idący splot osnowy i wątku, można wytwarzać z przędzy. Nici osnowy biegną w kierunku wzdłużnym, podczas gdy nici wątku biegną poprzecznie. Wzór, w jaki układają się skrzyżowane nici określamy mianem splotu. Splot ma wpływ na właściwości taśmy, takie jak wytrzymałość, emisja hałasu, itp.

Fizelina (struktura nietkana) składa się z połączonych ze sobą włókien. Włókna te mogą być łączone z wykorzystaniem różnych procesów (łączenie mechaniczne, termiczne lub chemiczne). Na przykład proces mechaniczny wiąże włókna przy pomocy igłowania. Strukturę nietkaną uzyskuje się przy użyciu zgrzeblarki. Igłowanie powoduje zagęszczenie włókniny celem uzyskania cienkiej tkaniny włókienniczej. Zgrzebło porusza się z dużą prędkością w górę i w dół, dzięki czemu można uzyskać powierzchnię niemalże gładką lub o wyraźnej strukturze. Włóknina decyduje o właściwościach taśmy (wytrzymałość na zginanie, współczynnik tarcia, itp.), w zależności od rodzaju użytych włókien oraz ich zagęszczenia.

Rodzaje przędzy używane do produkcji tkanin taśm transportujących

Wyróżnia się trzy rodzaje przędzy: jednowłóknową (ang. monofilament), wielowłóknową (ang. multifilament) oraz przędzę z włókien ciętych.

Przędza jednowłóknowa składa się z jednego ‘grubego’ włókna prowadzonego jako nić wątku (w kierunku poprzecznym).

Przędza wielowłóknowa również jest włóknem syntetycznym, jednak zbudowanym z wielu pojedynczych, skręconych razem włókien tworzących nić. Ten rodzaj przędzy pełni funkcję zarówno osnowy (w kierunku wzdłużnym), jak i wątku (w kierunku poprzecznym).

Przędza z włókien ciętych może być produkowana z wykorzystaniem włókien syntetycznych lub naturalnych. W procesie jej produkcji cięte włókna skręcane są ze sobą przy użyciu przędzarki, aby utworzyć nić.

Rodzaj przędzy a właściwości taśmy transportującej

Rodzaj przędzy, który zostanie użyty do produkcji tkaniny, wybierany jest na podstawie wymaganych właściwości taśmy transportowej. Zazwyczaj funkcję osnowy pełni przędza wielowłóknowa prowadzona w kierunku wzdłużnym. Zaletą takiego rozwiązania jest duża elastyczność wyprodukowanej taśmy, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie jej na kołach pasowych o niewielkich rozmiarach.

Innym rodzajem przędzy często prowadzonym w kierunku wzdłużnym jest przędza z włókien ciętych, która w porównaniu z przędzą wielowłóknową wyróżnia się większą puszystością. Zaletą wykorzystania przędzy z włókien ciętych i produkowanych z niej tkanin jest ograniczenie efektu strzępienia się taśmy na bokach.

Przędza jednowłóknowa prowadzona jest głównie w kierunku poprzecznym. Dzięki temu można uzyskać większą sztywność taśmy i zapewnić jej idealnie płaską powierzchnię. Jest to niezwykle ważna cecha wyróżniająca taśmy wykorzystywane w procesie produkcji żywności oraz taśmy do bieżni używanych w branży fitness.

Oczywiście, oprócz rodzaju przędzy kluczowe znaczenie ma także rodzaj użytego materiału. Tradycyjnie stosuje się poliester, jednak w przypadku, gdy efekt wydłużania się taśmy musi zostać maksymalnie ograniczony, osnowa snuta jest z aramidu.

Dodatkowe właściwości taśmy można uzyskać za pomocą splotu tkaniny. Od rodzaju splotu (wzajemnego przeplatania się nici) zależy między innymi wytrzymałość taśmy, jej właściwości umożliwiające redukcję hałasu i współczynnik tarcia.

Proces powlekania wyprodukowanych tkanin

Ostatni etap produkcji stanowi powlekanie. Wybór materiału (TPU, TPO, kauczuk, PVC i inne), który ma zostać wykorzystany do powłoki, zależy od charakterystyki taśmy. W wielu branżach używa się jednak również tkanin niepowlekanych, na przykład w przemyśle piekarniczym. W tej branży używa się niepowlekanych tkanin bawełnianych, ponieważ bawełna zapewnia doskonałe właściwości dla łatwego odrywania się produktów od taśmy i dzięki temu idealnie nadaje się do transportowania lepkiego ciasta.

Powierzchnia tkaniny powlekanej może zostać wytłoczona na wiele sposobów w celu utworzenia struktury o określonych właściwościach. Materiał o dużej przyczepności użyty w transporcie pochyłym ułatwia przenoszenie produktów. Struktura wafla zapewnia lepsze właściwości dla łatwego odrywania się lepkiego ciasta od taśmy. W tym względzie różne etapy procesu produkcyjnego mają istotny wpływ na właściwości użytej taśmy transportującej. Ważne jest dokonanie właściwego wyboru, aby tkanina miała właściwości w pełni spełniające wymagania poszczególnych zastosowań.

Własna produkcja firmy Habasit to kontrola nad właściwościami taśmy transportującej

W firmie Habasit produkujemy tkaniny w naszej własnej tkalni, dlatego dysponujemy zaawansowaną wiedzą specjalistyczną w zakresie różnych rodzajów taśm. Habasit posiada niezbędną wiedzę i kompetencje umożliwiające znalezienie rozwiązania zgodnego z określonymi życzeniami i wymaganiami klienta. Mówi się często, że liczy się wnętrze. My w pełni się z tym zgadzamy – szczególnie w przypadku taśm transportujących!

Potrzebujesz pomocy, aby dokonać właściwego wyboru? Skontaktuj się z nami!

27 czerwca 2017  |  Dodane przez

Sten-Göran Friberg pracuje jako Key Account Manager w północnej i wschodniej Szwecji. Pracuje w firmie Habasit od ponad 35 lat i posiada ogromne doświadczenie w dziedzinie pasów napędowych i produkcji taśm tkaninowych. Biegle mówi po szwedzku i po angielsku.