Zapobieganie niestabilnemu prowadzeniu

Zapobieganie niestabilnemu prowadzeniu

Taśmy transportujące i pasy napędowe o niestabilnym prowadzeniu mogą być przyczyną poważnych problemów w procesie produkcji. Taśmy mogą zużyć się i zerwać, produkty mogą ulec uszkodzeniu
lub zniszczeniu, a w najgorszym wypadku może nastąpić zatrzymanie produkcji. Oto kilka wskazówek, w jaki sposób można tego uniknąć:

Przyczyny nieprawidłowego prowadzenia taśm transportujących i pasów napędowych

Istnieje kilka przyczyn, z powodu których taśmy transportujące i pasy napędowe są nieprawidłowo prowadzone, na przykład rolki lub koła pasowe są niewłaściwie wyrównane lub naprężenie pasa jest
za wysokie bądź za niskie.

Make sure that the pulleys and rollers are aligned correctly
Upewnij się, że koła pasowe i rolki są odpowiednio wyrównane.

 

Możliwe również, że przenośnik został nieprawidłowo zaprojektowany. Pomiar krzyżowy, to jest pomiar przekątnych od krawędzi rolek po przeciwnych stronach, a następnie porównanie zmierzonej przekątnej z wymiarem z drugiej strony, pozwala stwierdzić czy występuje problem ze zbieżnością przenośnika. Jeśli tak jest, należy wyregulować przenośnik.

 

 

Cross measuringPomiar krzyżowy

 

Zapobieganie nieprawidłowemu prowadzeniu

Aby zapobiec nieprawidłowemu prowadzeniu taśm transportujących i pasów napędowych, można użyć rolek baryłkowych. Pojęcie „baryłkowe” oznacza, że średnica rolki lub koła pasowego zwiększa się stopniowo w kierunku środka, gdzie jest większa niż na końcach, co powoduje zakrzywienie powierzchni. Baryłkowe koło pasowe lepiej utrzymuje pas na miejscu, ponieważ zawsze przesuwa się on w kierunku miejsca o największej średnicy podczas obracania.

Innym sposobem umożliwiający zapobieganie zsuwaniu się pasów jest użycie zintegrowanych prowadnic i ślizgów. Taśmy transportujące i pasy napędowe będą zawsze przesuwać się nieznacznie z jednej strony na drugą i od nowości nie są nigdy idealnie proste. Użycie prowadnic umożliwia regulację stopnia przemieszczania poprzecznego pasa. Prowadnice ułatwiają prawidłowe prowadzenie pasa, a ślizgi zapobiegają zsuwaniu się pasa z rolki.

Prowadnice są szczególnie użyteczne w przypadku przenośników pionowych, gdzie produkt może zsuwać się ze względu na działanie grawitacji. Jeśli transportowane obiekty są ciężkie i wymagają podparcia, prowadnice utrzymują taśmę na miejscu i zapobiegają zsuwaniu się lub blokowaniu produktów.

Jedną z zalet prowadnic jest to, że ulegają zużyciu wcześniej niż taśma. Ze względu na to, że nie ma potrzeby częstej wymiany taśmy, okres trwałości jest dłuższy, a koszty operacyjne są niższe.

Masz inne pytania dotyczące efektywnego prowadzenia taśmy? PobierzPrzewodnik technologiczny HabasitLINK®”, aby uzyskać więcej informacji na temat taśm modularnych.

 

1 czerwca 2017  |  Dodane przez

Simon Cartwright

Simon Cartwright to Technical Manager w Wielkiej Brytanii. Posiada duże doświadczenie i szeroką wiedzę branżową. Chętnie odpowie na wszelkie pytania dotyczące całej oferty produktów i usług Habasit. Specjalizuje się w tkaninowych taśmach transportujących dla przemysłu spożywczego. Pan Cartwright biegle posługuje się językiem angielskim, dzięki czemu może kontaktować się z klientami na całym świecie.