Firma Habasit spełnia wymagania przepisów Unii Europejskiej dotyczących pasów do transportowania artykułów spożywczych

Firma Habasit spełnia wymagania przepisów Unii Europejskiej dotyczących pasów do transportowania artykułów spożywczych

Wszystkie materiały przeznaczone do kontaktu z artykułami spożywczymi muszą spełniać określone wymagania przepisów Unii Europejskiej. Firma Habasit śledzi informacje dotyczące wszystkich bieżących protokołów dotyczących przenośników do transportowania i przetwarzania żywności.

W dzisiejszym wpisie przedstawię kilka obowiązujących przepisów.

Czym są przepisy UE?

Przepisy UE dotyczą wszystkich materiałów, z których wykonane są taśmy przeznaczone do kontaktu z artykułami spożywczymi. Są to m.in. taśmy z materiałów plecionych, taśmy modularne z tworzyw sztucznych, łańcuchy z tworzyw sztucznych oraz pasy okrągłe i zębate. Istnieją trzy obowiązujące dokumenty dotyczące firm prowadzących działalność w przemyśle spożywczym:

Rozporządzenie ramowe 

Europejskie rozporządzenie WE nr 1935/2004 określa definicje, ograniczenia i wymagania dotyczące np. bezpieczeństwa ogólnego i identyfikowalności materiałów. Wymaga, aby każdy dostawca taśm transportujących dla przemysłu spożywczego dostarczał klientom deklarację zgodności. Deklaracja zgodności zawiera informacje dotyczące przewidzianych warunków stosowania materiałów oraz wszystkie informacje niezbędne do zidentyfikowania materiałów oraz ich producenta.

Dobra Praktyka Produkcyjna

Produkcja materiałów i produktów przeznaczonych do kontaktu z żywnością musi odbywać się zgodnie z Dobrą Praktyką Produkcyjną WE nr 2023/2006. To rozporządzenie wymaga od producentów stosowania systemu zachowania jakości, bezpieczeństwa i kontroli.

Rozporządzenie dotyczące tworzyw sztucznych

Rozporządzenie UE nr 10/2011 nazywane powszechnie rozporządzeniem dotyczącym tworzyw sztucznych zawiera informacje na temat sposobów stosowania tworzyw sztucznych. Dotyczy kontroli migracji, na przykład wymagania oceny substancji, z których jest wykonane tworzywo sztuczne, oraz potencjalnej emisji tych substancji z tworzywa sztucznego, jak również wymaganych dokumentów uzupełniających.

Firma Habasit zna zasady

Firma Habasit aktywnie stosuje Dobrą Praktykę Produkcyjną podczas produkcji i montażu spożywczych taśm transportujących. Są one wykonane wyłącznie z materiałów spełniających obowiązujące wymagania przepisów UE. Nasze karty produktów zawierają wyraźną informację, czy materiały są przeznaczone do kontaktu z żywnością.

Nasze zespoły ds. badań i rozwoju oraz zespół ds. produkcji, są odpowiedzialne za stałe zwiększanie świadomości i uzyskiwanie zmieniających się rozporządzeń, aby firma zawsze miała aktualne informacje. Wszystkie spożywcze taśmy transportujące firmy Habasit są również zgodne z wymaganiami przepisów Agencji Żywności i Leków (FDA) oraz Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych.

Czy wiesz, że może pobrać certyfikaty dla wszystkich modeli taśm transportujących naszej firmy na naszej stronie?

Uzyskaj niezbędne informacje na naszej stronie lub skontaktuj się z nami telefonicznie lub pocztą e-mail! Jesteśmy do dyspozycji.

25 lipca 2017  |  Dodane przez

Markus Hilfiker

Markus Hilfiker pracuje na stanowisku Regulatory Officer w firmie Habasit od dwudziestu lat. Specjalizuje się w dziedzinie wprowadzania na rynek produktów przeznaczonych do odpowiednich zastosowań z zachowaniem zgodności z przepisami i jest odpowiedzialny za bezpieczne użycie chemikaliów w naszym zakładzie w Reinach. Biegle zna język niemiecki i angielski.