Taśmy transportujące a temperatura otoczenia

Taśmy transportujące a temperatura otoczenia

Czy wiesz, jaka jest temperatura otoczenia w pobliżu taśmy transportującej i jak niską lub wysoką temperaturę może ona wytrzymać? Wiedza na temat temperatury i wybór materiału, z którego wykonana jest taśma, mogą mieć kluczowe znaczenie dla Twojej firmy, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i produkcyjnym.

W dziewięciu na dziesięć przypadków temperatura otoczenia jest błędnie oszacowana

W wielu fabrykach używa się taśm transportujących nieprzystosowanych do pracy w danej temperaturze otoczenia. Dziewięć na dziesięć firm przygotowujących się do inwestycji zgłasza, że temperatura powietrza w obiekcie, maszynie lub w pobliżu taśmy transportującej jest wyższa niż w rzeczywistości!

W środowiskach o bardzo niskiej lub wysokiej temperaturze, takich jak zamrażarki lub frytownice, dokładna temperatura jest zwykle lepiej monitorowana, ponieważ urządzenia są często wyposażone w termometry. Jednak w większości środowisk, w których powietrze przepływa wokół taśmy transportującej, np. w przypadku pieców wyposażonych w przenośnik, oszacowanie temperatury jest znacznie trudniejsze.

Niezależnie od tego, czy taśmy transportujące są używane w środowisku o niskiej lub wysokiej temperaturze bądź wilgotności, ważne jest, aby były dostosowane do użytku w danej temperaturze otoczenia.

Skutki zastosowania nieprawidłowego typu taśmy transportującej

Użycie nieprawidłowego typu taśmy transportującej może mieć poważne konsekwencje dla firmy. Materiał nieodporny na działanie określonej temperatury zużyje się szybciej i może przyczynić się do uszkodzenia transportowanego produktu. Taśma może również łatwiej ulegać uszkodzeniu i wymagać częstszej wymiany. Natomiast taśma wykonana z materiału odpornego na działanie wyższych lub niższych temperatur, niż jest to konieczne, będzie stanowić zbędny wydatek dla firmy. Z tego względu dokładniejszy pomiar temperatury pozwala zaoszczędzić, a nawet zarabiać pieniądze.

Połączenie taśmy jest najbardziej krytycznym punktem przy wysokich temperaturach

Wytrzymałość temperaturowa taśmy zależy głównie od połączenia taśmy. Połączenie jest najbardziej krytycznym punktem w przypadku wzrostu temperatury, a wytrzymałość połączenia zależy od sposobu łączenia oraz materiału, z którego wykonana jest taśma. Odporność taśmy transportującej na działanie niskich temperatur jest zależna od elastyczności taśmy, na którą z kolei wpływa warstwa trakcyjna, powłoka oraz sposób łączenia.

Pozostałe czynniki mające wpływ na wytrzymałość temperaturową taśmy

Innym czynnikiem, od którego zależy wytrzymałość taśmy, jest temperatura transportowanego produktu. Małe plastikowe elementy wyrzucane przez wtryskarki i spadające na taśmę są często gorące, ale szybko stygną. W tym przypadku taśma nie musi być odporna na działanie bardzo wysokich temperatur. W produktach o większym rozmiarze i gęstości, na przykład bochenkach chleba w piekarni, ciepło akumuluje się w inny sposób, a ich czas stygnięcia jest dłuższy. Taśma musi być odporna na działanie wysokiej temperatury. Średnica rolki ma również znaczenie dla wytrzymałości temperaturowej taśmy, dlatego należy stosować rolki o zalecanej minimalnej średnicy. Użycie rolek o mniejszej średnicy przy niskiej temperaturze jest trudne i niekorzystne.

Chcesz zainwestować w przenośnik lub pas napędowy? Pamiętaj, że ważna jest temperatura otoczenia! Firma Habasit zapewni specjalistyczne doradztwo techniczne i dobierze taśmę odpowiednią do określonej temperatury otoczenia. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły na temat istotnych kryteriów, które należy uwzględnić podczas zakupu taśm transportujących.

11 lipca 2017  |  Dodane przez

Jörgen Nordlund pracuje w firmie Habasit od 2001 roku. Pracuje jako Key Account Manager w południowej Szwecji i posiada szeroką wiedzę techniczną. Angażuje się w wiele różnorodnych projektów we współpracy z naszymi klientami, twierdząc przy tym, że nie ma problemów, na które nie da się znaleźć rozwiązania! Jörgen biegle mówi po szwedzku i po angielsku.